Van egy késem, mely a többihez képest nem nagy durranás, szinte szót sem érdemel, azonban mégis hasznos darab. Az ősz eleje még bőven a betakarítás szezonja, az alma, a körte és a szilva mellett természetesen és legfőképpen a szőlőről, borkészítésről szól. Mivel a ház mögötti kertben nekem is akadt némi szüretelni való, az így előkerült szerszámot mint apró érdekességet azért megmutatnám.
A „Old Hickory” az Ontario Knife Company konyhai és munkakéseket egy termékcsoportba foglaló márkaneve. A hagyományos formavilágú, régóta gyártott késeiket találjuk meg ebben a csoportban, melyek még amerikai gyártásúak. Olcsó, jól használható és népszerű darabok ezek úgy általában. Vannak az „Old Hickory II” jelű portékák, melyek ezzel szemben már egytől-egyik Ázsiából származnak, Kínából importálják őket. Az alacsony ár és az elterjedtség megmaradt, a népszerűségük inkább változó. A szüretkor használt kés egy ilyen kínai import változat, általános célra, gyümölcsök és zöldségek betakarítására szánt darab.
Létezik kifejezetten szüretelésre való célszerszám is, a „grape knife”, azaz kb. szüretelőkés. Ez leginkább egy piciny sarlóra emlékeztet, markolattüskés kivitelben. Természetesen létezik hipermodern, munkavédelmi szempontból is kiváló eszköz a szürethez, elsősorban üzemi felhasználásra.
A penge igen határozott kampós kiképzése okán az általános célú eszköz hatékonyságban nem marad el célszerszám társától. Az egyszerű, hengeres markolattal szemben még kis előnyben is van. A visszahajló markolatrész segítségével különösebb erőkifejtés nélkül is könnyen elnyisszanthatjuk a fürtök szárát a vesszők helyenként szűkös labirintusán keresztül. Mivel célszerűen éllel-heggyel felfelé, alulról vágunk a késsel, az ujjak remekül feltámaszkodnak a markolat végén levő kunkorra. Húzhatjuk bátran a kést, esélye sincs kicsúszni a fogásból. Különösen hasznos ez, mivel az érett szőlőtől gyorsan nedves, ragacsos lesz a kezünk (is).
A markolat végére helyezett zsinórszem a szőlőben nem kifejezetten praktikus, inkább dinnye vagy tök ültetvényen lehet haszna, ahol lehajolva kell dolgozni (könnyebb leejteni) és a nagy levelek miatt esetleg problémás lenne megtalálni. Nem mellékesen, ott legalább nincs derék-váll magasságban általában semmi, amibe a zsinór bele tudna akadni (ellentétben a szőlőlugassal).
A penge egyszerű rozsdamentes, a 420-as jelű acélok családjából, a kés árának okán nyilván az olcsóbb, alja szegmensből. Élezni pusztán az acél miatt könnyű lenne, de ezt az erősen kampós élet még vékony hengeres célszerszámmal is macerás karbantartani. A magam részéről egy durvább, fűtőszálbetétből származó kerámiarúddal oldottam meg a harci feladatot, talán valami ilyesmivel a legkevésbé körülményes ez a művelet. A penge mindössze 1,75 mm vastag lemezből készült, a leélezés holkeres, melyet egy menetben, az íves élrész tövére nagyjából merőlegesen próbáltak a gyárban összehozni. Ennek köszönhetően az él kicsit egyenetlen, a kampó hegyénél, úgy 1 centiméter hosszon pedig már szinte konvex. Na, erre kell elfogadható, használható élszalagot varázsolni.
Az acél éltartása anyagának megfelelő, meglehetősen gyenge. Mire végigértem a konyhakerti, maximum 30 tőkés „szőlőültetvényen”, a frissen rendbe szedett él a kampó tövében használhatatlanná tompult. Az utolsó fürtöket már az egyenes élszakasszal kellett elválasztanom a vesszőtől. Az világos, hogy nem ipari felhasználásra készült, de az alkalmi használatnál nagyobb feladatot sem feltétlenül érdemes erre a késre bízni. (Vagy be kell kalkulálni a rendszeres élkarbantartást is.)
Azért a teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy ez a kés tengeren túli netes boltokban $10 alatti összegért hozzáférhető. Ezért réz alaplemezes bicskát kapunk, melyen valamilyen (külön nem részletezett) fa markolat van, szépen csiszolva, polírozva. Ebből a modellből több méret is készül, saját példányom a legnagyobb, 3,4”-os (majdnem 9 cm) pengehosszúságú változat (az élhossz az ív miatt nagyobb). A kisebb példány pengéje 2,5” hosszú, arányosan lekicsinyített markolattal.
A kivitel minőségéhez tartozik, hogy némi illesztési problémával azért meg kell barátkozni, illetve megesik, hogy a markolat fája vetemedés közben a réz alaplemezt is elhúzza. Az én késemnek ez már a harmadik szürete volt, úgy tűnik, itt az ideje egy kis felújításnak, vagy legalább egy kis igazításnak, ami a hátsó szegecset illeti. A penge azért még mindig stabil, számottevően nem lötyög, a zárrugó is szépen teszi a dolgát, de azért picit gyenge egy ekkora pengéhez. Túl könnyű becsukni, gyakorlatilag a penge ronggyal áttörlése közben is hajlamos engedni a rugó az enyhe erőszaknak. Erre használat közben mindenképp figyelni kell, ha nekitoljuk egy útban levő vesszőnek vagy oszlopnak, bizony megindul a penge. Szerencsére félállásban (90°) is megállítja azt a rugó, nem csapódik rögtön a kezünkre.
A mustról-borról ne is kérdezzetek, vagy féltucat különböző szőlő elegye alkotja. Inkább készítek az el nem fogyasztott gyümölcsből valami alig-alig iható lőrét, mint hagyjam a tőkén elfonnyadni. Ha jövőre is teremnek a tőkék, a kés akkor is dolgozni fog, ez az egy teljesen biztos.
BlackWoOd
Jó kis írás. A kés viszont nem győzött meg, bár mutatós darab.
Kellemes cikk !
Magam is szoktam szüretelni a családi „birtokon” , de nekem nem jönnek be a kések, mint segédeszközök. Pedig próbáltam már kacorkéssel, átalakított vadászkés bélhorgával, de valahogy mindig metszőolló lesz a kezemben szüret végére….
Hangulatos és aktuális írás! Sajnos úgy tűnik, nem lesz ez jó évjárat…
Nekem Old Hickory konyhakéseim vannak, azokkal semmi gond nincs, mondjuk azok 1095-ös szénacélból vannak, amerikai gyártásból, tehát nem összehasonlítási alap. Ennél itt kissé csalódás ez a gyenge éltartás, ennél azért Kínában is tudnak jóval többet. Valószínűleg nem fizették meg…
Mer’ amúgy igen rokonszenves darab, és mindentől eltekintve az ára is barátságos.
Nekem is vannak Old Hickory konyhakéseim, de sztem az nem ugyanaz a márka mint ami a cikkben van.
Hol lehet ilyen Hickory szüretelő kést venni?
Hát, a hazai kínálat általában kimerül a taktikai vonalból, ilyesmi Ontario-t nem tudom, forgalmaz-e valaki. :-S
Amerikai webshopokat tudom javasolni, persze pusztán egy ilyen kés nem éri meg a késhez képest magas alap postaköltség miatt, de ha amúgy is rendelsz valamit, mellé bedobva már nem annyira gáz.
Már ha mindenképpen pont ilyet szeretnél.
Ennek a késnek a magyar neve kacor. Valószínűleg már nem sokan tudják. 🙂