Íme egy újabb kiváló videó, nem csak puukkorajongóknak. Kifejezetten instruktív is, ugyanis szépen végigköveti egy hagyományos kés gyártási folyamatait. S persze ki más is talált volna rá, mint Trice, aki a Sarki fény című, a skandináv késekről szóló kiváló cikkünket is írta. Az Oy Lapinpuukko egyébként 1974-ben alapított, mindössze ötfős, autentikus lappföldi késeket készítő vállalkozás a Rovaniemi melletti Hirvas-ból. A YouTube-on nagy felbontásban, kinagyítva is nézheted, érdemes (indítás után duplakatt).
Meta
Legutóbbi bejegyzések
Legutóbbi hozzászólások
Címkék
2010
2011
2012
2014
alkotótábor
Benchmade
bicska
bowie
bushcraft
cold steel
damaszk
EDC
esemény
gfknives
Hajdúböszörmény
hegyespenge
irodalom
iwa
karácsony
kilden
kiállítás
konyhakés
Kult
késkiállítás
késkészítés
késmíves céh
késműves
leatherman
lurdy
magyar bicska
markolat
multifogó
opinel
pyraster
ronin
révész
skandináv
spyderco
szasza
tűzzel_vassal
tűzzel_vassal kiállítás
victorinox
videó
vásár
így_készült
Kategóriák
Archívum
Barátaink
- A borotválkozás jóbarát Fórum a hagyományos borotválkozás barátainak
- Bushcraft.co.hu Kés a zöldben
- kés.lap.hu Késes linkek minden mennyiségben
- Magyar Késmíves Céh
- Magyar Túlélő Portál
- Malackaraj A zsír összeköt
- Pamacs és penge Blog a hagyományos borotválkozásról
Trackbackek
- Shadow Walker Predator: Angelero Vas-Kos
- Alaptábor: XII. Tűzzel-Vassal Fesztivál – Késportál
- Renovatúra Műhely: Bútorgomb készítés 2.0
- Syaky Késes és Outdoor Magazinja: FeHoVa 2014.02.13-16 – Update
- Player: Az ember, akinek túl sok kése van – Rózsa Edvárd-interjú
Kösz a figyelem felhívást erre a típusra, nagyon szép, és hasznos információkat tudhattam meg róla.
Köszönet a filmért !!!!!
Órákig nézegetném az ilyen filmeket. Egy biztos nem aprózzák el a dolgokat 🙂
Ez egy igazán kellemes hangulatú videó, én is nagyon kedvelem. A Lapin Puukko igazi puritán munkakéseket készít, de azt jól csinálja. Erős, jól kezelhető, megbízható termékek kerülnek ki a kezeik alól, melyek azért igényelnek némi utómunkát. Azóta a „Sarki fény” c. cikkhez is lenne bőven hozzáfűzni valóm, de majd legközelebb…
Nagyon tanulságos!
Látszik, hogy nincs idegeskedés „odafenn”!
Amúgy „lopom” 🙂
Beleszerettem! Lapin Hunter. Szénacél,63 HRC. Puukko. A videó gyönyörű. Az igazi túlélők: Amundesn,Nansen. Skandináv késekkel az északi és déli sarkvidéken.
Egyre jobban tetszenek ezek a kések. Jó párszor megnéztem a videót,nagyon jó.Költséghatékony vállalkozás,néhány egyszerű gép + kézi iparos munka,és ott vannak a szeren.
„Hálistennek” vannak ilyen késgyárak,és emiatt lehet értéke a kézimunkának.
Szerintem a késgyár a Bruslettonál kezdődik:
http://www.youtube.com/watch?v=qrBY1t1W2mE
de korántsem itt végződik, egyszer nézz meg egy igazi késgyárat (pl.: Spyderco vagy Benchmade) és azt fogod mondani, hogy a Lapinpuukko egy igazi kézimunka :).
Ősi anyagok és kiváló használhatóság. 500 éve ugyanaz. Vagy még több. Ilyennel vadászott tonnás rozmárra Fridtjof Nansen,hogy túlélje a könyörtelen és sötét sarki telet a Fram expedíció alatt, és ilyenre bízta életét Amundsen az Antarktiszon. Ezer kilométerek évek alatt mínusz 30-40 celsiusban, 3 hónapos éjszakákkal.
Szasza, nem értek veled egyet. Azzal, hogy „“Hálistennek” vannak ilyen késgyárak,és emiatt lehet értéke a kézimunkának” azt sugallod, mintha ennek nem igazán lenne értéke. Csakhogy ők iparosok, a lehető legtisztességesebb iparosmunkát végzik, míg te a szakma kreatív, alkotó, művészi oldalát. Mindkettő értékes, csak nem egyformán. De az, hogy nem egyforma értékekről beszélünk, az nem jelent alá- meg fölérendeltséget. Nagyon fontos, hogy egy művész ezzel legyen tisztában, és kellő alázattal viseltessen az iparos szakmák iránt is. Ahogy Yehudi Menuhin is szívesen hallgatta a vendéglátós cigányprímást. 😉
Közös beszerzés?????????? 😉
Ed, ez pont így van…
Olyan egyszerűnek tűnik a gyártása, pedig nem az. Nagyon szépek!
Ed-hez kiegészítésként csak annyit, hogy az ilyen „késgyárak”-nak ez a profiljuk. Ezért veszik sokan, ha még nem is csinálnak sokféle formát, de a sorozatgyártásban maradandót alkotnak, évtizedeken keresztül megbízhatóan sorozatban mindig ugyanolyan egyenletes minőségben.
Ennek is megvan a maga értéke, ezzel tudtak betörni a piacra a világ több országában.
Mondjuk definiáljuk a késgyárat. Mert igen, ez egy kisiparos kézműves és munkakéseket gyárt. Nálam ez belefér… ha egy fulltime-os késkészítő tényleg 100% „kézművesen” akarná elkészíteni ezeket a késeket, hát… egyrészt rohadt lassan menne, másrészt meg irtó drága lenne… ez meg nem egy olyan kés.
Nagyon tetszett a videó! Hozzá kell tennem, hogy irdatlanul nem tetszenek ezek a kések, de megvan a maga varázsuk, a minőségükről meg a használhatóságról meg hadd szóljon az 500 éves múltjuk 😉