A Magyar Késmíves Céh harmadik alkalommal, már-már hagyományként ismét késkiállítást és vásárt rendez Budapesten, a Vajdahunyadvárban december 10-én, szombaton. Az épületegyüttes Román épületében várják a céhes kovácsok, késesek az érdeklődőket, nézelődni vágyókat és persze a vásárlókat 10 és 17 óra között.
Monthly Archive for november, 2011
Pár napja egy érdekes és a honi késvilágban nem mindennapi esemény történt: Magyarország Strider márkájú késeinek nagy és igen reprezentatív hányada adott egymásnak találkozót.
Íme egy újabb kiváló videó, nem csak puukkorajongóknak. Kifejezetten instruktív is, ugyanis szépen végigköveti egy hagyományos kés gyártási folyamatait. S persze ki más is talált volna rá, mint Trice, aki a Sarki fény című, a skandináv késekről szóló kiváló cikkünket is írta. Az Oy Lapinpuukko egyébként 1974-ben alapított, mindössze ötfős, autentikus lappföldi késeket készítő vállalkozás a Rovaniemi melletti Hirvas-ból. A YouTube-on nagy felbontásban, kinagyítva is nézheted, érdemes (indítás után duplakatt).
Szabó „Zé” Zoltán barátunk tucatnyi kést bemutatott már a fórumon, azonban kevesek láthatták, foghatták munkáit személyesen. Voltam olyan orcátlan és bizony kölcsönkértem egyet tőle, hogy kicsit közelebbről szemügyre vegyem. Ha már úgyis a kezemben volt, kipróbáltam egyik munkáját. Nézzük, mit küldött Zoli, ismerjük meg egyik „gyermekét”!
A Made by Hand (Kézzel készült) egy friss sorozat a Vimeón, és olyan emberkéket mutat be, akik különböző tevékenységeket űznek, egyikőjüknek sem ez az eredeti szakmája, de mindannyiuknál fontos szerepet kap a mesterség szeretete, a fenntarthatósághoz és szűkebb környezetükhöz fűződő szorosabb viszonyuk.
Az első rész, a The Distiller egy fiatal brooklyni (New York) ginlepárlóról szól (szintén érdemes megnézni), a mostani, A késkészítő című második pedig Joel Bukiewiczről, aki ugyanott, Cut Brooklyn márkanév alatt kizárólag konyhakésekkel foglalkozik. Joel szépen beszél kezdeti nehézségeiről, a hosszú, de megspórolhatatlan tanulási folyamatról, arról, hogy beszélhetünk-e művészetről, és ha igen, vajon milyen szintű szakmai tudás elérése után… Mindezt értelemszerűen angolul, de a film olyan szépen és hangulatosan fényképezett, kellemes zenével, hogy mindenki szeretni fogja. (A harmadik epizód egy méhészlányról szól majd, a Cut Brooklynról pedig itt látható egy YouTube-os videó is.)
Tudjátok, ne mindig csak a hormonoknak, néha az érzelmeknek is áldozzunk. Az alábbi szép írás a Premier (Színház + az egész világ) magazinban jelent meg, Szabó G. László tollából. Mándy Ivánról és az ő gyerekkori fakéséről szól, amelyet utóbb ef. Zámbó István illesztett kompozícióba. A szerkesztőség kedves engedélyével.
Múlt hétvégén a fiam is örökre megtanulta, hogy ha nem muszáj, kést ne adjon kölcsön. Csónakban ültek hárman, egyikőjük elkérte a nyakában lógó, GFKnives-féle Fanyűvőt, és beleejtette a vízbe, ahol az rögtön el is tűnt a mély iszapban.
Legutóbbi hozzászólások