Szabó Csaba, vagy ahogy fórumozóink ismerik, Matifu eddig is igényes, pontos vonalvezetésű késeiről és ezekhez passzoló bőrtokjairól volt ismert. A közelmúltban azonban olyasmit készített, amiről úgy gondolom, színvonala miatt megérdemel itt a portálon is pár szót és főleg képeket!
Az új alkotás egy egyszerű vonalvezetésű, hagyományos formavilágú vadászkés, melyet Matifu régi barátjának készített. A késhez tartozó vadászias bőrtok kivitele és díszítési módja pedig jó eséllyel még a bőrös szakemberekből is elismerést váltana ki. Matifu írt pár sort az elkészítés történetéről és a tapasztalatokról, alább ezt olvashatjátok.
„Tavaly ősszel összefutottam egy régi barátommal a kassai késkiállításon. Érdeklődve nézte a késeimet, megjegyezte, hogy a közeljövőben majd fel fog keresni. Nemsokára be is váltotta ígéretét, hozott pár darab kést újraélezni. Beszélgetés közben felkért, készítsek egy vadászkést a számára valami jó acélból. Elbeszélgettünk, mi is lenne a számára ideális: legyen egyszerű formájú, karcsú és a leélezése legyen finom vékonyra készítve, mivel nem szereti a vastag késeket (a hozott darabokat is átprofilozás végett hozta).”
„A körülírt kés anyagául RWL-34 (C-1,05/Mn-0,50/Cr-14,0/Mo-4,0/Si-0,50/V-0,20) porkohászati rozsdaálló acélt választottam. Ez egy nagyon finom szemcseszerkezetű anyag, amelyre kiváló borotvaélt lehet varázsolni, mindemellett rugalmassága (duktilitása) is jobb a hagyományos acélokénál, legalábbis ezt állítják a profik és a tesztek. A kés teljes hossza 226 mm, melyből a penge 105 mm-t tesz ki, anyaga 4 mm vastag. Pengehátig felköszörült, egyenes levezetőélet kapott, szinte borotva élre, ahogy a megrendelő kívánta. A kés elkészülte és végső élezése után kicsit megcsapdostam egy száraz tölgyfa rönköt. Természetesen az élen semmi változás nem történt, szépen szeletelte a papírt. Ezen felbuzdulva még erőteljesebben vagdostam a rönkbe, de a kés győzött, ugyanúgy borotvált mint azelőtt. Mivel az él kialakítása nem bushcraftra lett optimalizálva, így nem is erőszakoltam tovább. A fát azért harapta rendesen, szinte belemélyedt faragásnál a finom élnek köszönhetően. Visszatérve a műhelybe kíváncsiságból lemértem, milyen vastag: az éle 0,2 mm volt az él vonalától nagyjából 1,5 mm magasságban.”
„A kés tokjával eljátszottam egy picit, épp alkotó kedvemben voltam… Persze először megterveztem, majd párszor átrajzoltam, mert itt sem lehet sokat tévedni. Örömömet leltem a munkában, ráadásul mivel bőr veretet még sosem csináltam, így nem kis kihívás volt a számomra. A végeredményt kielégítőnek találom, de ez persze egyén és ízlés kérdése. Mindenesetre jó volt nézni, ahogy átadáskor nézegette-mustrálgatta a tokot is a gazdi. Megjegyezte, hogy ez túl szép, kár viselni, de erre csak annyit mondtam: ez is csak egy tok és arra való, hogy hordozza a belevalót.”
„Mostanában beszéltem a kés gazdájával, már volt szerencséje kipróbálni, használni azt. Gyakorló vadászként egy vadkant nyúzott meg és dolgozott fel vele. Nagyon elégedett a késsel, azt mondta „visz, mint a borotva”. A feldolgozás végén húzott kettőt a fenőacélon, de azt is inkább megszokásból tette, minthogy szüksége lett volna rá.”
Matifu szerényen nem sokat szólt az alkalmazott technikákról, azonban nem kerülheti el azoknak a figyelmét a fejlődése, akik követik a fórumon bemutatott munkáit. A vadászkésen alkalmazott, ívesen illesztett bakni pontosságában visszaköszön a korábban fórumon bemutatott, bonyolult, sok rétegű markolattal készített puukkok tapasztalata. A bőr tok pedig, mint első vésett munka szintén új, magasabb szintre emelte Matifu munkáját (ezzel együtt a tőle ezután elvárt színvonalat is).
Úgy látszik, Matifu akar és tud is fejlődni, legtöbbünk nagy örömére!
(Aki Matifu további munkáit is szeretné megismerni, azt szeretettel várjuk a fórumon!)
Képeket és a történetet köszönjük Matifunak!
Rendkívül szép munka, gratulálok! Nem csak arról van szó, hogy részleteiben rendben van a kés, hanem arról is, hogy minden eleme harmónikusan illeszkedik egy rendszerré. Na és az él, hát az durva lehet!
A tok kegyetlenül szép lett.
Csaba! Igazán szép!
Szép kés, jó kés, szép tok, jó cikk. Mindenkinek gratulálok.
Igazan igenyes munka. Gratula!
Azert en szivesen olvastam volna par szot a markolat panelekrol es a mozaikszegecsekrol is…
Ez a tok már a fórumon való bemutatáskor is nagyon tetszett és ez most sem változott. A kés meg semmivel nem marad el mögötte.
Köszönöm mindenkinek !
Sámán az élével sokat dolgoztam kézzel csiszoltam, hogy ne melegedjen még véletlenül se túl.
Mint tapasztalt késkészítő te is tudod, hogy a vékony élt hamar el lehet rontani ha nincs vizes köszörű.
Örülök, hogy tetszik a kés. Amikor elkezdtem késeket készíteni sokat nézegettem a késeid és tettszenek a munkáid a mai napig!
Switchblade a markolat fa anyaga mahagon sapeli piros fíberrel kiegészítve illetve alátéve.
A mozaikszegecs tulajdonképpen corby csavar általam összerakott mozaikkal. 😉
Fogadd őszinte elismerésem! Ez egy profi munka lett, és tényleg látszik, amikor valaki örömét leli a késkészítésben. 🙂
Matifu ez a kés és a tok nagyon szép!Gratulálok a munkádhoz.
Köszönöm uraim. :kalapemel:
Nagyon tetszik! kulon pont a tokert, megha” csak viselesre is szantad!”
Nagyszerű alkotás, csodálatos penge, fogadd őszinte elismerésem!
Matifu, gratu, szép munka! 🙂
(Tényleg valódi borotvát sikerült készítened :), ha az élnél ennyire vékony a penge. 😉 )
egyszerűen nem keresek szavakat , mindent leírtak előttem . szeretnék ilyen kést és tokot csinálni egyszer!